Laste seksuaalne väärkohtlemine võib lõppeda laste kadumisega. Kaheksa kümnest seksuaalselt väärkoheldud lapsest on ära kasutatud isiku poolt, keda nad on usaldanud. Kui väärkohtlemine leiab aset kodus või mõnes muus usaldusväärses keskkonnas, võivad lapsed otsustada põgeneda ja kodust ära joosta. See võib potentsiaalselt seada nad isegi suurematesse probleemidesse, näiteks poevargustesse, sissemurdmistesse või erinevatesse kelmustesse, et kindlustada toimetulek.
Rahvusvahelisel kadunud laste päeval, 25. mail, keskendume ennetamisele. Lapsed võivad usaldusväärses keskkonnas aset leidnud väärkohtlemise tagajärjel põgeneda ja kaduma minna. Laste seksuaalne väärkohtlemine on Euroopas endiselt murettekitavalt levinud, mõjutades umbes iga viiendat last. Kaheksa kümnest seksuaalselt väärkoheldud lapsest on väärkoheldud kellegi poolt, keda nad tunnevad ja usaldavad, näiteks pereliikmed, lähedased sugulased, sõbrad või usaldusväärsed täiskasvanud nende kogukonnast. *
Seksuaalse väärkohtlemise tagajärjed lapse usaldusringkonnas võivad sageli viia laste kadumiseni. Kodu või muu usaldusväärne keskkond võib muutuda talumatuks, mis ajendab lapsi põgenema. Laste seksuaalse väärkohtlemise juhtumitesse sekkumine, eriti kui see toimub usaldusväärses keskkonnas, kaitseb lapsi.
Laste seksuaalse väärkohtlemise võimalike näitajate äratundmine võimaldab sekkumist. Sekkumise abil saab peatada edasise väärkohtlemise. See võib pakkuda lastele turvalise keskkonna, eemal väärkohtlemisest. See kaitseb neid ja aitab ära hoida põgenemist, kadumist ja võimalikku edasist ohvriks langemist.
Kuidas ära tunda märke, mis võivad viidata lapse seksuaalsele väärkohtlemisele, et sekkuda? Väärkohtlemine võib olla varjatud, kuid selle märgid sageli ei ole. Allpool loetletud märgid võivad viidata sellele, et laps võib olla kannatanud seksuaalse väärkohtlemise all, kuid kindlad tõendid puuduvad. **
Lapsed võivad anda mõista, et nendega on toimumas midagi rasket, jagades peeneid vihjeid või tehes ebamääraseid kommentaare saladuste, täiskasvanute käitumise või ebatavaliste mängude kohta.
Lastel võivad esineda psüühikahäirete tunnused: buliimia, anoreksia, ennastkahjustav käitumine. Muutused söömisharjumustes ja isiklikus hügieenis. Riietumisstiili muutused näiteks oma soo varjamiseks.
Lastel võib esineda õppetöös raskusi, puudumisi ja hinnete langust. Neil võib olla ka raskusi eakaaslastega suhtlemisel. Hajameelsus, mäluhäired ja keskendumisraskused.
Füüsilisteks näitajateks võivad olla valulikkus, punetus, turse või voolus. Muude nähtude hulka võivad kuuluda sugulisel teel levivad haigused, valu ja ebamugavustunne tualeti kasutamisel ja rasedus.
Väärkoheldud lapsed võivad näidata üles sobimatuid teadmisi või sõnakasutust. Nende tegevused, jutud või kunstiteosed võivad kajastada seksuaalseid teemasid, mis ületavad ilmselgelt nende arenguiga.
Lapsed võivad hakata vältima teatud isikuid, kohti või olukordi. Samuti võivad avalduda ebatavalised hirmud, näiteks puudutamise hirm, kellegagi üksi olemise hirm või teatud kohtades viibimise hirm.
Lapsed võivad muutuda ebatavaliselt agressiivseks, endassetõmbunuks või klammerduvaks. Neil võib tekkida ka uneprobleeme, nad võivad regulaarselt hakata õudusunenägusid nägema või voodit märgama.
Oluline on tagada, et laps tunneks end turvaliselt ja saaks rääkida kõigest, mis temaga võis juhtuda. Andke võimalus lastel rääkida ja võtke nende muresid tõsiselt. Näpunäited, kuidas aidata luua turvalist ruumi. ***
Aidake lastel mõista heade üllatuste ja kahjulike saladuste erinevusi.
Lapsed ei vastuta kunagi enda kaitsmise eest väärkohtlemise vastu, kuid „ei“ ütlemise õpetamine aitab neil enda eest seista.
Võtke lapse öeldut tõsiselt ja kinnitage talle, et ta on õigesti käitunud, et rääkis oma murest.
Selgitage lastele, et nende keha kuulub ainult neile. Keegi ei tohi puudutada, vaadata ega pildistada nende keha, eriti intiimpiirkonda. Oluline on selgelt kirjeldada erandeid, näiteks arstivisiit või haigla külastused.
Kui olete märganud võimalikku väärkohtlemist või on kahtlus lapse seksuaalse kuritarvitamise kohta, siis abi leiate siit.
* Council of Europe: Human Rights Channel; Council of Europe: “The Council of the European Union gives the final green light to the prolongation of a child sexual abuse protection measure”; European Parliament: Combating child sexual abuse; EU Council: Prevention of online child sexual abuse; UNICEF: Action to End Child Sexual Abuse and Exploitation
** National Health Service; Australian National Office for Child Safety, Bravehearts
*** Raising Children AU