Tikrink. Galvok. Pranešk
Praktinė informacija ir ištekliai, ką daryti dingus jūsų vaikui
Kai vaikas dingsta, tėvai ir globėjai susiduria su dideliais iššūkiais. Patikrinti. Pagalvok. Pranešimas. yra paprastas žingsnis po žingsnio metodas, sukurtas teisėsaugos ekspertų, kad padėtų jums orientuotis į situaciją.
Pradėkite tikrindami, ar nėra ženklų, kur jie galėjo dingti.
Riboto judumo mažyliai vis dar gali būti jūsų gyvenamojoje vietoje arba šalia jos. Pradėkite ieškodami vietose, kurios gali būti pavojingos. Jūsų namuose tai gali būti šaldiklis, šaldytuvas ar skalbimo mašina. Už jūsų namų ribų tai gali būti vieta šalia vandens, pvz. tvenkinių ir baseinų, arba šalia judrios gatvės. Tuomet apsvarstykite galimybę pažvelgti į vietas, kur mažyliai gali būti pasislėpę už jūsų akiračio, pavyzdžiui, už spintos, pastogėje ar net po savo lova. Nepamirškite, kad mažyliai kartais kur nors pasislepia, o paskui užmiega
Mokyklinio amžiaus vaikų, kuriems leidžiama išeiti į lauką, paieškos zona tampa didesnė. Įsitikinę, kad vaiko nėra jūsų gyvenamojoje vietoje, toliau ieškokite artimiausiose vietose lauke ir vietose kur vaikui gali kilti pavojus. Tai gali būti prie vandens, automobilio bagažinėje, statybų aikštelėse ar kitose vietose, kur gali susidaryti pavojingos situacijos. Tuomet pasiteiraukite toje vietovėje gyvenančių savo vaiko draugų tėvų, ar vaikas yra su jais.
Paaugliai gali dingti dėl kelių priežasčių. Nors fizinė paauglio paieška yra galima, apsvarstykite galimybę patikrinti vaiko kambarį, socialinius tinklus ar kitas bendravimo formas, ar nėra galimų užuominų. Tada susisiekite su savo vaiko draugais dėl bet kokios informacijos apie jo buvimo vietą.
Pagalvokite apie priežastis, kodėl jūsų vaikas galėjo dingti ir kur jis galėtų būti.
Jei nerandate dingusio mažylio namuose ar šalia jų, paskambinkite vietos policijai ir pasakykite, kad jūsų vaikas dingo. Neturėtų praeiti daugiau laiko be policijos pareigūnų, kurie padės jums surasti jūsų vaiką.
Kalbant apie mokyklinio amžiaus vaikus, pagalvokite apie priežastis, kodėl jie galėjo dingti ir kur jie galėtų būti. Pagalvokite apie jų kasdienybę ir naujausią veiklą. Ar prisimenate kokias nors paskutines išvykas ar užsiėmimus, kuriuose jūsų vaikas galėjo dalyvauti? Ar jie paminėjo kokias nors vietas, kurias norėjo aplankyti, ar žmones, kuriuos norėjo pamatyti? Ar yra kokių nors vietų, į kurias jie mėgsta eiti?
Kalbant apie paauglius, apmąstykite visus neseniai įvykusius vaiko elgesio ar aplinkybių pokyčius. Ar jie pasižymėjo kokiu nors neįprastu elgesiu, pavyzdžiui, dėvėjo kitokius drabužius, bendravo su naujais draugais ar rodė medžiagų vartojimo požymius? Šios įžvalgos gali suteikti vertingas užuominas nustatant jų buvimo vietą. Be to, ką žinote apie aplinkybes, kurių metu jie dingo? Pavyzdžiui, ar prieš jūsų vaiko dingimą buvo ginčas ar incidentas? Ar yra kažkas, kas galėjo atitraukti jūsų vaiką? Kartais paaugliai gali negrįžti namo vien todėl, kad jiems reikia erdvės.
Paskambinkite savo vietos policijai ir praneškite, kad dingo jūsų vaikas.
Priešingai populiariems įsitikinimams, jums nereikia laukti 24 valandų, kad pranešti apie dingusį vaiką. Niekas jūsų dėl tokio elgesio neteis – jūsų vaiko saugumas yra svarbiausias. Policija imsis reikiamų veiksmų ir teiks pagalbą viso proceso metu. Ji taip pat pateiks nurodymus dėl papildomų veiksmų, kurių galite imtis.
Kreipiantis į policiją pagalbos, svarbu pasiruošti tam, ko galima tikėtis proceso metu. Būkite pasirengę atsakyti į išsamius klausimus apie dingusį vaiką, įskaitant jo fizinį aprašymą, paskutinę žinomą buvimo vietą ir bet kokius skiriamuosius požymius, pvz. apgamus ar randus. Policija taip pat gali pasiteirauti apie jūsų vaiko paskutinę veiklą, santykius ir bet kokias galimas priežastis, kodėl jis galėjo dingti. Ar jūsų namuose/šeimoje kyla problemų?
Norint padėti policijai, labai svarbu pateikti kuo daugiau tikslesnės informacijos. Tai apima naujausias jūsų vaiko nuotraukas, išsamią informaciją apie jo drabužius ar daiktus dingimo metu ir bet kokią svarbią medicininę ar elgesio informaciją, kuri galėtų padėti jį surasti. Ar jūsų vaikas vartoja vaistus, kurių jis neturi su savimi arba gali jų neturėti? Pateikdami savo vaiko nuotraukas, turėkite naujausias nuotraukas. Raskite nuotraukas, kuriose jūsų vaikas rodomas taip, kaip jis šiuo metu atrodo įprastą dieną. Pavyzdžiui, venkite mokyklos ar portreto tipo nuotraukų, jeigu jos neatspindi to, kaip paprastai atrodo jūsų vaikas.
Viso proceso metu palaikykite atvirą ryšį su policija. Tai reiškia, kad turite būti lengvai pasiekiami ir atsakyti į visus jiems rūpimus klausimus, nedelsiant atsiliepti į skambučius ir suteikti bet kokią prašomą informaciją ar pagalbą. Vykdykite jų nurodymus ir instrukcijas. Nepamirškite, kad policijos tikslas yra padėti Jums šiuo sudėtingu metu. Taip pat naudinga nedelsiant pasidalinti su policija bet kokia naujausia informacija, kurią gavote apie savo dingusį vaiką, nes tai gali būti labai svarbu tyrimui.
Dingusio vaiko radimas yra didžiulis palengvėjimas, tačiau priklausomai nuo dingimo trukmės ir aplinkybių tai gali sukelti emocijų ir praktinių apsvarstymų bangas. Patarsime, ką daryti radus vaiką.
Informuokite šeimą, draugus ir policiją
Jeigu vaikas grįžta pats, nedelsdami praneškite policijai. Policijos pareigūnai gali norėti pasikalbėti ar susitikti su jūsų vaiku siekiant įsitikinti, jog jis grįžo saugus ir sveikas. Praneškite visiems savo kontaktams, kad jūsų vaikas grįžo namo.
Duokite vaikui laiko
Vaikui grįžus, svarbu suteikti vaikui erdvės ir laiko, kad jis galėtų grįžti į savo kasdienybę ir apmąstyti savo patirtį. Jūsų vaikas galėjo išgyventi traumuojančius išbandymus, todėl labai svarbu būti jautriems jų fiziniams ir emociniams poreikiams. Galimybė pasimėgauti skaniu maistu, persirengti švariais drabužiais ar tiesiog pailsėti, gali padėti jiems jaustis saugiai ir užtikrintai savo namų aplinkoje. Šie paprasti priežiūros ir komforto veiksmai gali suteikti normalumo ir stabilumo jausmą po neaiškaus laikotarpio.
Džiaukitės vaiko sugrįžimu
Daugelis vaikų bijo pirmojo susitikimo su tėvais. Išlikite ramūs, išreikškite džiaugsmą ir palengvėjimą vaikui sugrįžus, patikindami jį savo meile ir palaikymu. Leiskite savo vaikui suprasti, kad kartu, kaip šeima, įveiksite visus galimus iššūkius.
Kreipkitės paramos ir pagalbos
Specializuota organizacija gali susisiekti su jūsų vaiku norėdama išsiaiškinti, ar jam reikia daugiau pagalbos. Svarbu kreiptis ir pasinaudoti bet kokia jūsų vaikui, jums ir jūsų šeimai teikiama parama. Pagalbos prašymas yra stiprybės ženklas ir tai rodo, kad į problemą žiūrite rimtai.
AMBER Alert Europe, Europos dingusių vaikų centras – fondas, kuris siekia pagerinti dingusių vaikų apsaugą ir užkirsti kelią vaikų dingimui, suteikdamas jiems daugiau galimybių ir didindamas informuotumą apie dingusių vaikų problemą ir pagrindines to priežastis. Mes sujungiame ekspertus iš 44 vyriausybinių organizacijų, konkrečiai vidaus reikalų ministerijų ir policijos pajėgų, bei nevyriausybinių organizacijų iš 27 šalių, siekdami, jog Europoje nebūtų dingusių vaikų.